Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Motywacja - Ebooki » Ja i cele

Ja i cele

Drukuj | 17 marzec 2011 | Tekst jest fragmentem ebooka autorstwa Małgorzata Dwornikiewicz

ZNASZ TO?

Ja i cele

Każdy z nas przeżył przynajmniej raz w życiu sytuację, w której stwierdził, że nie chce mu się czegoś zrobić, ma problem z rozpoczęciem lub sfinalizowaniem jakiegoś zamierzenia, przedsięwzięcia.

Wyobraź sobie taką sytuację: budzisz się rano, otwierasz oczy (albo nawet nie możesz unieść powiek) i z niechęcią myślisz o czekającym Cię dniu, o całej liście obowiązków, które musisz wypełnić. Twoje ciało robi się jeszcze bardziej ciężkie... Powinnaś/powinieneś już wstać...

Twój dzień powinien zacząć się już jakieś 20 minut temu… nadal nie masz ochoty wyruszyć w nowy dzień...

A może znasz taką sytuację: powiedziałeś /powiedziałaś sobie „od jutra rzucam palenie… od jutra ćwiczę… od jutra nie jem słodyczy…?”

I jaki był efekt? Minął kolejny poniedziałek, kolejny tydzień, kolejny miesiąc ...i nic... nic, kompletnie nic się nie zmieniło - nadal palisz (może nawet więcej), nadal nie ćwiczysz (ooo i przybył kolejny zbędny kilogram), nadal jesz słodycze (a ostatnio odkryłeś/odkryłaś nowy, smaczny, wysokokaloryczny batonik…).

Albo ostatnio obiecałeś/obiecałaś sobie, że zmienisz pracę (w tej szef denerwuje Ciebie ustawicznie, Twoje zarobki doprowadzają Cię do śmiechu przez łzy)… Wysłałeś/wysłałaś nawet swoją aplikację do kilku firm, w których mógłbyś/mogłabyś ewentualnie pracować, ale jakoś tak ostatnio zawiesiłeś/zawiesiłaś poszukiwania pracy… no, tak wyszło… nie masz ciągle czasu, jesteś zmęczony, tłumaczysz sobie: „no przecież takie czasy, wysoki stopień bezrobocia - ja chyba nie znajdę już wymarzonej pracy…” Znasz tę sytuację? Coś Ci przypomina?

Hm, albo postanowiłaś/postanowiłeś nauczyć się języka obcego, zapisałaś/zapisałeś się już nawet na kurs. Pozytywnie przeszłaś/przeszedłeś test, zakwalifikowano Cię do odpowiedniej grupy. Byłaś/byłeś na kilku lekcjach, masz dobrze skonstruowane materiały do nauki, nauczyciel też jest kompetentny, z poczuciem humoru, niemalże idealny… Ostatnio nie poszłaś/poszedłeś na kolejną lekcję – miałaś/miałeś potworny ból głowy… na kolejnej też Ciebie nie było… wstyd przyznać, ale nie odrobiłaś/odrobiłeś pracy domowej… na dwie kolejne nie poszłaś/poszedłeś, bo nie byłaś/byłeś na bieżąco z materiałem... Kilka dni temu zadzwoniłaś/zadzwoniłeś do szkoły, by zrezygnować z kursu…

Znasz taką lub podobną sytuację? Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? Niby nic się nie stało, ale może trochę wzrosło Twoje poczucie winy?...

Masz wyrzuty sumienia? Te sytuacje coś Ci przypomniały? Zobaczyłeś/zobaczyłaś w nich siebie?

Jeśli tak – ten ebook jest dla Ciebie!

Zapraszam Cię na wyprawę w głąb siebie - na poszukiwanie skarbu, którego nikt nie będzie w stanie Ci odebrać, skarbu, dzięki któremu sam/sama zmotywujesz siebie, odnajdziesz sens swoich działań – zrozumiesz, gdzie tkwi Twoja siła. Niniejszy poradnik zawiera minimum teorii (dzięki której zrozumiesz np. dlaczego nic Ci się nie chce) oraz szereg ćwiczeń, których wykonanie i analiza ich efektów wyposaży Cię na wędrówkę po Twój skarb - automotywację.

Jak każda ze znanych mi wędrówek (zwłaszcza spośród tych najbardziej niebezpiecznych, takich, których celem jest poznanie siebie - swoich pozytywnych, ale też negatywnych cech osobowości), także ta może być dla Ciebie miejscami łatwa, czasem zaskakująca, chwilami niebezpieczna i trudna, z pewnością będzie jednak pouczająca.

A jak już wspominałam na wstępie, jej celem będzie odnalezienie Twojego skarbu - TWOJEJ AUTMOTYWACJI, TWOICH SIŁ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE BĘDZIE CI SIĘ CHCIAŁO CHCIEĆ. Ważne jednak jest także to, byś była/był podczas niej autentyczny i byś wykonywał/wykonywała wszystkie ćwiczenia.

Jeśli chcesz maksymalnie skorzystać z wiedzy zawartej w tym ebooku nie możesz tylko przeczytać go „od deski do deski” i odłożyć. Zatem w drogę, czas ruszyć…

Od czego powinna rozpocząć się dobrze zaplanowana wyprawa? A może w naszym przypadku powinna rozpocząć się spontanicznie?

Proponuję zastosować tu złoty środek - niech nasza Wyprawa będzie trochę zaplanowana, a trochę spontaniczna. Zgadzasz się?

Zacznijmy zatem od początku – czego potrzebujesz, by poznać siebie, by odkryć co sprawia, że właśnie Tobie chce się zrobić właśnie tę rzecz (… tu w myślach możesz zanotować, jaka to rzecz, jakie działanie w Twoim przypadku)? Moim zdaniem powinniśmy najpierw poznać siebie (niby wiesz, jaki/jaka jesteś, ale czy znasz siebie tak w 100%?).

Ja uważam, że nie znam siebie, a nawet jeśli każdego dnia poznam jakąś część siebie, to i tak nie jestem w stanie przeżyć każdej prawdopodobnej sytuacji i z każdej z nich wyciągnąć wniosku na temat mnie, moich cech charakteru, mocnych i słabych stron. Zgadzasz się ze mną? Nawet jeśli nie – zachęcam, zostań jeszcze ze mną…

Pomyślałaś/pomyślałeś: „a jaki to ma związek z automotywacją? Czy to ważne, jaka jestem, dokąd zmierzam, dokąd chcę zmierzać?”

Tak, to jest bardzo ważne.

To jaka/jaki jesteś, dokąd zmierzasz, a dokąd chcesz zmierzać (lub nawet sobie tego nie uświadamiasz), co jest dla Ciebie najważniejsze i ważne, co lubisz a czego nie, jaka jest Twoja samoocena, nastawienie do życia oraz jak widzisz otaczającą Cię rzeczywistość - to wszystko ma duży wpływ na to, czy i w jaki sposób możesz siebie zmotywować lub zdemotywować.

Nie widzisz jeszcze związku pomiędzy tymi rzeczami? A może myślisz: „no, jakiś związek być musi…” albo - „eee, co ma piernik do wiatraka?”.

PRZESZKODY – ŹRÓDŁO TWOJEJ SIŁY

Jak już wspomniałam wcześniej są rzeczy, na które nie mamy wpływu lub jest on bardzo mały.

Przyjrzyjmy się zatem wspólnie tym potencjalnym powodom naszej demotywacji (tych oprócz oczywiście nie Twoich pragnień).

Droga do realizacji Twoich celów na pewno nie będzie „usłana różami”.

Musisz liczyć się z tym, że czasem będzie ciężko, zaczniesz tracić siły, przyjdzie zwątpienie, zniechęcenie, rozdrażnienie. Może pomyślisz: „nie dam już rady”, „wszystko idzie nie tak, jak powinno”, „jest coraz gorzej, zamiast lepiej”…

Myślę, że przeszkody, które Ciebie czekają są dwojakie.

  1. Pierwsze z nich to te, które widzisz teraz, na początku swojej drogi. To wszystkie ograniczenia, przekonania, stereotypy, nawyki, które teraz przeszkadzają Ci żyć w zgodzie ze sobą.
  2. Drugie to wszelkie przeszkody, na które będziesz narażony podczas swojej drogi w trakcie realizacji kolejnych celów.

To okresy zwątpienia, czasem może nawet załamania, rozdrażnienia, itp. itd.

W dalszej części tego ebooka zastanowimy się wspólnie, jak temu zaradzić.

Będę próbowała też przekonać Ciebie, żebyś traktował/traktowała przeszkody jako Twoje dobrodziejstwo, jako źródło Twojej siły.

Analizując temat stwierdziłam, iż lista ograniczników Twojego potencjalnego działania TERAŻNIEJSZEGO I/LUB PRZYSZŁEGO, mogłaby wyglądać następująco:

- nieprawidłowo wyznaczony cel (cele), jego mało precyzyjne, mało drobiazgowe określenie,

- błędne odczytanie swoich pragnień (czy to jest naprawdę tym, czego pragnę/pragnęłam?),

- Twoje negatywne (pesymistyczne) nastawienie do: siebie, swoich celów, do innych ludzi,

- Twoje stereotypy myślowe z przeszłości,

- przekonanie, że dla Ciebie już za późno na zmiany,

- inne przeszkody, które sam potrafisz określić najlepiej.

ZOBACZ PODOBNE EBOOKI:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba